1847. február 11. – 1931. október 18.

amerikai elektrotechnikus, üzletember, feltaláló; születésnapja Ronald Reagan, az Amerikai Egyesült Államok elnökének 1983- as deklarációja óta a Nemzeti Feltalálók Napja (National Inventors' Day) az USA-ban. A legszorgalmasabb feltalálónak tartják, mivel 1093 szabadalom kapcsolódik a nevéhez. Nem mindegyik találmánya teljesen új, néhányat munkatársai ötleteiből fejlesztett tovább. Volt olyan négyéves időszaka, amikor 300 találmányt jelentett be, vagyis ötnaponta egyet.

• Szénpormikrofonjával megnövelte a Bell-féle telefon hatótávolságát (1876).
• 1878-ban szabadalmaztatta a mechanikai hangíró és visszajátszó eszközt, a hengeres fonográfot.
• 1879-ben föltalálta a szénszálas izzólámpát.
• 1882-ben üzembe állította a világ első villanytelepét New Yorkban.
• Mozgóképvetítőt szerkesztett (1889), és tökéletesítette a lúgos nikkel-vas (NiFe) akkumulátort.

Munkatársai közé tartozott (többek közt) a telefonközpont feltalálója Puskás Tivadar és későbbi nagy ellenfele, Nikola Tesla is.