A céget a Standard gyárból 1930. végén történt távozását követően alapította Zelenka László. Az alapításról a Technika című lap 1932. májusi számában olvashatunk:
"ZL Rádiólaboratórium. A magyar rádiópiacon található vevőkészülékek egy részét a gyárak, másik részét a kereskedők állítják elő. Míg a gyárak mindegyike elsőrangúan felszerelt mérnöki laboratóriummal bír, addig a kereskedők csak amatőr módra, de annál több üzleti érzékkel építik fel vevőkészülékeiket.
A ZL Rádiólaboratórium üzletköre éppen ezen mérnöki méréseket, tanácsokat, szakértői munkákat öleli fel, amivel az egyes készülékeket építő kereskedőknek valóban hasznos, hézagpótló munkát végez.
De nem csak a kereskedők, hanem az építő amatőrök, mérnökök is hasznosan kapcsolódhatnak be a ZL laboratórium üzletkörébe.
Pontosan bemért ellenállások és blokkondenzátorok, kis veszteségű árnyékolt tekercsek, stb. képezik a fiatal vállalat üzletágait.
Vezetői Králik Károly és Zelenka László okl. gépészmérnökök, mindkettőjüket a magyar rádiósvilágban egyrészt a Műegyetemi Rádió Clubban viselt tisztségeik, másrészt a szaksajtó révén igen jól ismerik.
Kívánunk nekik jó szerencsét!"
A céget a Philips 1942-43-s években szerette volna megszerezni, melyről szándéknyilatkozat is született, végül erre nem került sor. A háború utolsó szakaszában a Standard Rt-től származásuk miatt elbocsájtott Bäck Ernő és Sarkadi Vilmos mérnököket cégénél alkalmazta és az irodájában szállásolta el.
Jelentősebb gyártmányai:
- Térerősségmérő
- Erősítők a rádiónak
- Vevőkészülékek és azok alkatrészei
- Szignálgenerátorok
- Professzionális vevőkészülékek
- Katonai vevőkészülékek
- Adóberendezések
- Átviteltechnikai szűrők
- Nagyfrekvenciás mérőhidak
- Objektív időmérő erősítői
- Vezérlő oszcillátor
- Csillapítás-szekrény
- Robotember
- KTH egyenirányító-szekrénye
- Mérőkészülékek rádiólokátorhoz
- Pontos induktivitások
- Fémkereső készülék
A vállalatát 1949. december 28-n államosítják. Ezt követően Elektronikus Mérőkészülékek Gyára. N.V. Zelenka telepe néven ismerhetjük.